Termostaty

Aktywne filtry

Głowice termostatyczne to wyposażenie grzejnika mocowane na zaworze termostatycznym. Są nazywane też regulatorami dopływu ciepła - Pozwalają sterować temperaturą w domu lub mieszkaniu i utrzymywać ją na żądanym poziomie. Głowice termostatyczne umożliwiają zarządzanie temperaturą w każdym pokoju indywidualnie. Współpracują zarówno z grzejnikami zasilanymi bocznie, jak i z zasilaniem dolnym. Odpowiednią temperaturę we wnętrzu uzyskuje się poprzez ustawienie odpowiedniej wartości na pokrętle głowicy lub w aplikacji.

Głowica termostatyczna zamontowana na zaworze reaguje na spadek lub wzrost temperatury otoczenia, który może być spowodowany np. przez dużę nasłonecznienie czy wyłączenie innego niż kocioł źródła ciepła, np. kominka. Głowica termostatyczna w zależności od aktualnych warunków zwiększa lub zmniejsza dopływ ciepłej wody do grzejnika, sterując tym samym mocą z jaką pracują. Aby dobrze spełniała swoją funkcję nie może być niczym zasłonięta ani zabudowana.

Głowica termostatyczna może być sterowana manualnie, elektroniczne, za pomocą zegara sterującego lub zdalnie poprzez aplikację. Głowice elektroniczne umożliwiają ustawianie parametrów pracy w systemie dobowym i tygodniowym. W tym przypadku zegar sterujący zarządza pracą zaworu termostatycznego w zależności od ustawień. Takie głowice często wyposażone są w dodatkowe funkcje np. „otwartego okna”, po ustawieniu której urządzenie samoczynnie zamyka przepływ wody w grzejniku, gdy tylko wykryje powiew chłodnego powietrza w pomieszczeniu.